Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Gazprom kupuje Serbię

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Serbski monopolista gazowy Srbijagas oraz rosyjski gigant eksportujący ten surowiec, Gazprom zamierzają w tym roku stworzyć bank, który będzie miał na celu wspieranie finansowe ich wspólnych projektów w Serbii. To się dopiero nazywa biznes!

 Obaj partnerzy sfinalizują także plany budowy ważnego dla Serbii gazociągu, który stanowi jeden z elementów szerszej umowy o współpracy w sektorze energetycznym pomiędzy Belgradem i Kremlem, powiedział w środę dyrektor generalny Srbijagas, Dusan Bajatovic przebywający akurat na forum biznesowym w serbskim kurorcie górskim Kopaonik.

 
Nowe spółka bankowa ma wejść na serbski rynek jeszcze w tym roku, po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w maju, poinformował Bajatovic, będący jednocześnie członkiem rządzącej obecnie w Serbii Partii Socjalistycznej. Jakże to wszystko łączy się, niczym w zaklętym kręgu, prawda?
 
Serbia prawie cały gaz importuje z Rosji przez jeden tylko gazociąg biegnący przez Węgry i Ukrainę. Obecnie kraj ten chciałby rozbudować sieć przesyłu. Koszt całej inwestycji, czyli budowy liczącego 400 kilometrów (250 mil) serbskiego odcinka gazociągu South Stream szacuje się na 1,8 miliarda euro (2,4 miliardy dolarów).
 
Bajatovic powiedział, że Srbijagas pracuje aktualnie nad planami technicznymi i projektami, a rząd zajmuje się przygotowaniem terenu potrzebnego pod budowę.
 
„Pierwsza część inwestycji, na którą obie strony przeznaczą odpowiednio 60 i 70 milionów euro, powinna być gotowa do maja i jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, budowa gazociągu na terenie Serbii rozpocznie się w listopadzie lub w grudniu,” dodał Bajatovic.
 
W styczniu związana z Srbijagas i Gazpromem grupa ubezpieczeniowa Sogaz otrzymała od serbskiego banku centralnego koncesję na współpracę z Sogaz-Serbia i rozpoczęła działalność w Belgradzie. Nowy ubezpieczyciel, w którym 51 procent udziałów należy do rosyjskiej spółki, planuje skoncentrować się głównie na firmach serbskich, w których udziały posiadają Rosjanie, chodzi tu m.in. o takie podmioty jak spółka paliwowa NIS, dystrybuująca gaz spółka Yugorosgaz i podziemne magazyny gazu Banatski Dvor.
 
A teraz zdanie, które po prostu przebija, moim zdaniem, wszystko: „Chcemy zdywersyfikować ryzyko finansowe i dlatego zwróciliśmy się ku Rosji, która posiada świeży pieniądz na inwestycje” stwierdził Bajatovic. Po prostu brak słów...
 
Źródło: REUTERS

KOMENTARZE

  • @ Druss
    Wynika z tego że nowy ubezpieczyciel będzie zasilał kasą firmy w których Rosjanie mają swoje udziały. Ciekawe.
  • A mają wybór
    Albo Amerykanie albo Rosjanie. Rosjanie przynajmiej sa prawoslawni i ostatnio ich nie bombardowali.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej