Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Złoża gazu jednak mniejsze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Początkowe optymistyczne szacunki złóż gazu łupkowego w Polsce będą znacznie skorygowane w dół w nowym raporcie na ten temat, który będzie ogłoszony 21 marca - ujawnił dziennikarzom przebywający z wizytą w USA Główny Geolog Kraju, Piotr Woźniak

 A miało być tak pięknie. Przypomnijmy, że polskie zasoby gazu łupkowego szacowane były na największe w Europie (5,9 bln m3). "Będzie redukcja, absolutnie, nie ulega wątpliwości. Będziemy redukować te szacunki" - powiedział w piątek o zawartości przygotowanego raportu minister Woźniak. W Waszyngtonie rozmawiał on w tym tygodniu na temat gazu łupkowego w Polsce z Amerykańską Służbą Geologiczną (USGS)i Agencją Ochrony Środowiska Naturalnego (EPA). Spotkał się też z przedstawicielami wielkich amerykańskich firm energetycznych.

 
Raport o gazie łupkowym przygotował wspólnie amerykański USGS i polski Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG - PIB).Woźniak podkreślił jednak, że chodzi wciąż tylko o szacunki ilości gazu. Jego złoża budzą w Polsce nadzieje na uniezależnienie się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Przypomniał, że w poszukiwaniu gazu łupkowego "wywiercono dotychczas tylko trzynaście otworów", a naprawdę wiarygodne dane o wielkości złóż będzie można uzyskać dopiero po co najmniej 100 odwiertach. "13 prób to jest bardzo mało" - podkreślił.
 
Wiercenia prowadzą na podstawie uzyskanych koncesji wielkie amerykańskie i międzynarodowe koncerny, m.in. ExxonMobil i Conoco Philips. Przeprowadzą w sumie 130 wierceń. Exxon był rozczarowany wynikami swoich dotychczasowych poszukiwań, co ujawnił, ale zdaniem ministra Woźniaka nie powinno to wpłynąć na dalszą aktywność pozostałych firm prowadzących wiercenia.
 
"Nie ma to większego wpływu na działalność tego biznesu. Wszyscy wiarygodni partnerzy, którzy otrzymali koncesje, a amerykańscy są najbardziej wiarygodni, z całą pewnością swoje zobowiązania wypełnią niezależnie od wyników wierceń. Bo to od ich umiejętności zależy czy trafią na takie miejsce (złóż), że wydobycie będzie opłacalne. Nie ma obawy, że porzucą koncesję i wyjadą" - powiedział. Dodał jednak, że nie przesądza to jeszcze, w jakim stopniu firmy spełnią oczekiwania Polski.
 
Woźniak przypomniał, że warunki eksploatacji gazu w Polsce, co wiąże się z jej opłacalnością, są gorsze niż w USA, gdzie część gazu wydobywa się metodą pionowych odwiertów. Zapytany o wpływ stosowanego w wydobyciu gazu łupkowego szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne, minister odpowiedział, że w Polsce największym problemem jest hałas, jaki powstaje przy eksploatacji. Zagrożenie lokalnymi trzęsieniami ziemi - jakie zdarzyły się w USA w kilku stanach w ostatnich latach - jest, zdaniem Woźniaka, minimalne.
 
Źródło: PAP

 

KOMENTARZE

 • hi...hi...już są tacy co wierzą w takie
  banialuki...nie po to firmy ze Stanów wydawały miliony dolarów aby teraz wyniosły się mówiąc że gazu nie ma tyle ile się spodziewali...a co nadziwniejsze że będa nadal wiercic i wcale nie zamierzają się wynosić ...czyli nawet głupi odczuje że juz został zrobiony DEAL pomiedzy rzadem TUSKA a amerykańskimi firmami w podziale tego naszego bogactwa...już nwet niektórzy wiedzą o co chodzi...a ja tak tylko napomykam ...chodzi o duuuuuże pieniądze które trafią do ameryklańskiego sektora zbrojeniowego ... właśnie dzięki wydobyciu gazu...jeszcze dodam ,TUSK jest oskarżany że rozbroił armię ??? jest ...NO TO WYCIĄGNIJCIE Z TEGO WNIOSKI CO MOŻE BYĆ WKRÓTCE ...pozdrawiam
 • MASKIROWKA ZNÓW DZIAŁA NA PEŁNYCH OBROTACH :)))
  VA BANQUE:
  "Początkowe optymistyczne szacunki złóż gazu łupkowego w Polsce będą znacznie skorygowane w dół w nowym raporcie na ten temat, który będzie ogłoszony 21 marca - ujawnił dziennikarzom przebywający z wizytą w USA Główny Geolog Kraju, Piotr Woźniak.."
  ======================================

  Gnuśny GAZPROM nareszcie obudził się z letargu i poprzez ruskie

  służby specjalne tudzież agentów wpływu rosji w nierządzie

  Donka-Folksdojcza w końcu zaczyna w sposób "sensowny"

  bronić interesów Niemco-Rosji !
 • @Zbigniew-Grzymski 15:41:53
  ktokolwiek by to nie był, to BANDYTĄ I ZBRODNIARZEM na pewno jest ten, kto skazuje "mazury cud natury" na eksterminację i zagładę poprzez wpompowywanie milionów ton chemikaliów.

  A ściema, że niby gazu jest mniej, to dla ubogich umysłowo.
  Odwracają kota ogonem bo wyniuchali większą kasę. Wmówią ludziom, że złoża nie są takie duże, wpuszczą tu zagranicznego inwestora, a Polska nic nie będzie miała ze swoich zasobów. Kolejny raz ktoś będzie doił ten kraj pozostawiając po sobie trzeci świat. Ale nasze grube ryby będą zadowolone - dobrze zarobią na zrobieniu z ludzi głupków i oburzonych negatywnymi skutkami wydobycia będzie mniej - mniejsze złoża = mniejsze zagrożenie. Szkoda słów.

  Zobacz więcej: http://gazetaolsztynska.pl/95065,Gazowe-eldorado-sie-ulatnia.html#ixzz1ot68TpNt

  http://gazetaolsztynska.pl/95065,Gazowe-eldorado-sie-ulatnia.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej