Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Polska się starzeje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

To, że populacja Europy się starzeje, nie jest żadną nowiną. Za 50 lat będziemy mieć naprawdę duży problem. My, czyli Polska

 

Ostatnie dane statystyczne Eurostatu rozwiewają złudzenia. Pomimo wdrożenia różnych projektów zapobiegawczych, populacja Europy coraz bardziej się starzeje, co oznacza rosnący udział emerytów w ogólnej liczbie mieszkańców. Niestety, w tej niezbyt radosnej statystyce nasz kraj znalazł się bardzo wysoko.
 
Eurostat podał niedawno swoje prognozy demograficzne na rok 2060. Co czeka Europę za pół wieku? Kilka krajów będzie miało poważny problem – mierzony specjalnym wskaźnikiem będącym stosunkiem liczby osób powyżej 65 roku życia, do liczby osób czynnych zawodowo. Prognozy oparto na bieżących statystykach płodności, średniej długości życia oraz migracji pomiędzy poszczególnymi krajami. Spójrzmy więc, jak wygląda ten wskaźnik w najbardziej zagrożonych krajach.
 
 
LP. KRAJ Liczba osób 65+ do liczby zawodowo czynnych
1 Łotwa 67,99
2 Rumunia 64,77
3 POLSKA 64,59
4 Słowacja 61,80
5 Bułgaria 60,32
6 Niemcy 59,89
7 Węgry 57,81
8 Słowenia 57,61
9 Portugalia 57,20
 

 

Jak widać w czołówce, poza Niemcami i Portugalią znalazły się same kraje postkomunistyczne. Nie jest to zaskakujące... Cóż, o rozwoju ludności Polski decydują trzy podstawowe zjawiska demograficzne: urodzenia, zgony oraz migracje zagraniczne. Oby nie okazało się, że jedynym sposobem na ten niekorzystny rozwój wydarzeń będzie sterowanie poziomem zgonów...

 Źródło: Eurostat, Business Insider

KOMENTARZE

 • Przed Biblijnym potopem ludzie żyli około 900 lat !
  Oto rodowód potomków Adama. Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; 2 stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę "ludzie", wtedy gdy ich stworzył.
  3 Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz, i dał mu na imię Set. 4 A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki. 5 Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł.
  6 Gdy Set miał sto pięć lat, urodził mu się syn Enosz. 7 A po urodzeniu się Enosza żył osiemset siedem lat i miał synów oraz córki. 8 I umarł Set, przeżywszy ogółem dziewięćset dwanaście lat.
  9 Gdy Enosz miał dziewięćdziesiąt lat, urodził mu się syn Kenan. 10 I żył Enosz po urodzeniu się Kenana osiemset piętnaście lat, i miał synów oraz córki. 11 Enosz umarł, przeżywszy ogółem dziewięćset pięć lat.
  12 Gdy Kenan miał lat siedemdziesiąt, urodził mu się Mahalaleel. 13 A po urodzeniu mu się Mahalaleela żył Kenan osiemset czterdzieści lat i miał synów i córki.
  14 I gdy Kenan przeżył ogółem dziewięćset dziesięć lat, umarł.
  15 Gdy Mahalaleel miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Jered. 16 A po urodzeniu się Jereda żył osiemset trzydzieści lat i miał synów i córki. 17 Gdy Mahalaleel miał ogółem osiemset dziewięćdziesiąt pięć lat, umarł.
  18 Gdy Jered miał sto sześćdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn Henoch. 19 A po urodzeniu się Henocha Jered żył osiemset lat i miał synów i córki. 20 Jered przeżył ogółem dziewięćset sześćdziesiąt dwa lata, i umarł.
  21 Gdy Henoch miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Metuszelach. 22 Henoch po urodzeniu się Metuszelacha żył w przyjaźni z Bogiem trzysta lat i miał synów i córki. 23 Ogólna liczba lat życia Henocha: trzysta sześćdziesiąt pięć. 24 Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg.
  25 Gdy Metuszelach miał sto osiemdziesiąt siedem lat, urodził mu się syn Lamek. 26 Po urodzeniu się Lameka żył jeszcze siedemset osiemdziesiąt dwa lata i miał synów i córki. 27 Metuszelach umarł mając ogółem dziewięćset sześćdziesiąt dziewięć lat.
  28 Gdy Lamek miał sto osiemdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn. 29 A dając mu imię Noe, powiedział: "Ten niechaj nam będzie pociechą w naszej pracy i trudzie rąk naszych na ziemi, którą Pan przeklął". 30 Lamek po urodzeniu się Noego żył pięćset dziewięćdziesiąt pięć lat i miał synów i córki. 31 Umierając Lamek miał ogółem siedemset siedemdziesiąt siedem lat.
  32 A gdy Noe miał pięćset lat, urodzili mu się: Sem, Cham i Jafet.

  Jednak po potopie jeszcze można było żyć 500,300, 200 i 120 lat... lat
  ".. Noe żył po potopie trzysta pięćdziesiąt lat. 29 I umarł Noe w wieku lat dziewięciuset pięćdziesięciu...."

  Gdy Sem miał sto lat, urodził mu się syn, Arpachszad, w dwa lata po potopie. 11 Po urodzeniu się Arpachszada Sem żył pięćset lat i miał synów i córki.
  12 Arpachszad, przeżywszy trzydzieści pięć lat, miał syna Szelacha. 13 A po urodzeniu się Szelacha Arpachszad żył czterysta trzy lata i miał synów i córki.
  14 Szelach, przeżywszy trzydzieści lat, miał syna Ebera; 15 po urodzeniu się Ebera żył Szelach czterysta trzy lata i miał synów i córki.
  16 Gdy Eber miał trzydzieści cztery lata, urodził mu się syn, Peleg; 17 a po urodzeniu się Pelega żył Eber czterysta trzydzieści lat i miał synów i córki.
  18 Gdy Peleg miał trzydzieści lat, urodził mu się Reu; 19 a po urodzeniu się Reu żył Peleg dwieście dziewięć lat i miał synów i córki.
  20 Gdy Reu miał trzydzieści dwa lata, urodził mu się syn, Serug; 21 a po urodzeniu się Seruga żył Reu dwieście siedem lat i miał synów i córki.
  22 Gdy Serug miał trzydzieści lat, urodził mu się Nachor; 23 a po urodzeniu się Nachora żył Serug dwieście lat i miał synów i córki.
  24 Gdy Nachor miał dwadzieścia dziewięć lat, urodził mu się Terach; 25 a po urodzeniu się Teracha Nachor żył sto dziewiętnaście lat i miał synów i córki.
  26 Gdy Terach miał siedemdziesiąt lat, urodzili mu się synowie: Abram, Nachor i Haran.

  Potem Józef przyprowadził swego ojca, Jakuba, i przedstawił go faraonowi. A gdy Jakub złożył faraonowi życzenia pomyślności, 8 faraon zapytał go: "Ile lat życia sobie liczysz?" 9 Jakub odpowiedział faraonowi: "Liczba lat mojego pielgrzymowania - sto i trzydzieści. Niezbyt długie i smutne były lata mego życia; nie są one tak długie, jak lata pielgrzymowania mych przodków". 10 Po czym Jakub, życząc faraonowi pomyślności, odszedł.

  Proces starzenia się po potopie następował stopniowo, jakie czynniki miały na to wpływ są w "jakiejś części już znane". Ale o tym innym razem... :-)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej