Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Naszym bankom nic nie grozi?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pozytywnie, stabilnie, bezpiecznie - tak widzą nasz system bankowy w Fitch Polska

 Ocena polskiego sektora bankowego jest pozytywna i stabilna - stwierdził w rozmowie z PAP prezes Fitch Polska Piotr Kowalski. Podkreślił, że wyzwaniem mogą być ewentualne problemy z długoterminową płynnością i finansowaniem portfela kredytowego w walucie.

"Sektor bankowy jest przez nas obecnie oceniany w sposób pozytywny i stabilny. Nie widzimy ryzyka po stronie odpływu kapitału ze spółek-córek do spółek-matek. Nie było takiego ruchu w pierwszej fazie kryzysu, nie sądzimy więc, aby nastąpił teraz. Polskie banki są w bardzo dobrej sytuacji" - powiedział w rozmowie z PAP Kowalski

W jego ocenie potencjalnymi problemami dla polskich banków mogą być długoterminowa płynność oraz finansowanie obecnego portfela kredytowego w walutach obcych.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę Bazyleę III, to polskie banki nie będą miały problemu z kapitałem, może być ewentualny problem z długoterminową płynnością" - podkreślił Kowalski.

Dodał, że "dzisiaj zatem jedynym wyzwaniem, jaki może się pojawić to ewentualne problemy z finansowaniem obecnego portfela kredytowego w walucie".

"Jeśli nie będzie gwałtownego osłabienia złotego i nie odwróci się sytuacja w Szwajcarii, czyli nie dojdzie tam do podwyżek stóp procentowych, co jest bardzo mało prawdopodobne, to nie powinno być większych zagrożeń" - uważa szef Fitch Polska.

Cóż, wszystko pięknie, ale może pora odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego akurat nasze banki miałyby się ustrzec skutków kryzysu finansowego. Odpowiedź na to pytanie może zabrzmieć przewrotnie – dlatego, że tak naprawdę niewiele znaczą. Jeśli porównamy chociażby aktywa polskich banków w odniesieniu do PKB, to dowiemy się, że Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie. Przypomina się stary skecz Jana Pietrzaka: więc jednak przed Albanią...

 

źródło: PAP

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej