Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Mali szansą dla Europy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego (European Investment Bank) mówi, że małe i średnie przedsiębiorstwa są „kręgosłupem” wzrostów w Europie. A co jest kręgosłupem EBI?

 Prezes EBI Werner Hoyer powiedział w rozmowie z CNN, że instytucja finansowa Unii Europejskiej, jaką jest Europejski Bank Inwestycyjny, skupi się w tym roku na małych i średnich firmach, czyli tak zwanych SMEs (od ang. small and medium enterprises).

 
- Małe i średnie przedsiębiorstwa są kręgosłupem dla wzrostu, innowacji i zatrudnienia w Europie– powiedział Hoyer, który został prezesem EBI na początku tego roku. Jak dodał, w zeszłym roku Bank Inwestycyjny zapewnił małym i średnim przedsiębiorcom 13 miliardów euro finansowania i to samo zamierza zrobić w roku 2012.
 
EBI inwestuje w projekty na całym kontynencie oraz w innych częściach świata, w tym w Afryce i Azji. Udziałowcami instytucji jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a jego tzw. Rada Gubernatorów składa się z ministrów finansów poszczególnych państw. Europejski Bank Inwestycyjny jest szczególnie potrzebny gospodarkom, które borykają się z poważnymi problemami – dla przykładu, w zeszłym roku zainwestował rekordowo dużo pieniędzy w greckie małe i średnie przedsiębiorstwa. – Każdy powinien pamiętać, że produkcja nowych technologii i innowacji jest w bardzo wielu przypadkach związana z firmami małych i średnich rozmiarów – podkreślił Hoyer.
 
Trzeba jednak pamiętać także o konfiturach. Dlatego EBI inwestuje również w duże projekty w silniejszych gospodarkach, takie jak farmy wiatrowe na Morzu Północnym. Instytucja musi zachować swój status ratingowy AAA.
 
Choć Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z największych pożyczkodawców na świecie, jest też jednocześnie największym pożyczkobiorcą. W zeszłym roku instytucja pożyczyła 76 miliardów euro. Jakoś musi się kręcić biznes, nieprawdaż?
 
Warto przypomnieć, że organizacje pozarządowe często krytykują brak przejrzystości sposobu monitorowania pożyczek w EU i na całym świecie, sposobu ich wykorzystania i sprawozdawczości pośredników finansowych EBI. Na ile EBI ma świadomość tej krytyki i na ile rzeczywiście analizuje te zarzuty? To przydałoby się ustalić.
źródło: CNN

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej