Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Na złodzieju czapka gore

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wielki brytyjski bank, Barclays, musi zwrócić pół miliarda funtów ukrytych podatków

Brytyjski urząd podatkowy nie jest zbyt lubianą instytucją. Jednak od wczoraj jest jeszcze bardziej nielubiany przez zarząd pewnego brytyjskeigo, bardzo szacownego, banku. Fiskus orzekł bowiem, że Barclays nie miał prawa odpisywać od podatku części swoich inwestycji i klasyfikować wykupu swoich własnych obligacji jako straty. Tak w mądrych słowach określa się coś, co znamy pod określeniem "oszustwa podatkowego".

 
Wykup własnych obligacji to sposób na obniżenie zadłużenia firmy, bo zdrowy rozsądek podpowiada ten krok, jeśli cena tych obligacji spadnie poniżej ich nominalnej wartości. Sęk w tym, że Barclays klasyfikował ten spadek wartości swojego własnego długu jako stratę i odliczał ją jeszcze od podatku.
 
Dyrekcja banku broni się, że i inne instytucje finansowe postępują tak samo. Ale jak powiedział BBC Stephen Henning z firmy rozrachunkowej Stoy Howard: "To nie zawsze dobra obrona, że inni też grzeszą, bo banki podpisały się pod kodeksem postępowania, że nie będą podejmować aktywnych prób unikania opodatkowania."
 
Już w 2009 roku ten kodeks podpisało z ówczesnym rządem Partii Pracy 15 największych brytyjskich banków. Obecny rząd konserwatywno-liberalny nie tylko zachował to porozumienie, ale wprowadził rzadki przepis, że jeśli jakiś chwyt zostanie uznany za nieczysty. banki muszą spłacać należne podatki wstecz.
 
Źródło: IAR

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej