Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Niemcy nie wypiją piwa...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie tylko Polacy mają problem z tworzeniem zgodnych z Konstytucją zapisów...

 Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że część zapisów uchwalonej w zeszłym roku ustawy o udziale parlamentu w decyzjach dotyczących funduszu stabilizacji euro EFSF narusza niemiecką konstytucję. Chodziło o ustęp dotyczący powołania nadzwyczajnej komisji Bundestagu, złożonej z dziewięciu posłów, która miała zbierać się, gdy konieczne będzie pilne albo poufne podjęcie decyzji, np. o udzieleniu krajom zagrożonym bankructwem pomocy finansowej z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Czyli innymi słowy – o ważnych z punktu widzenia finansów i niezależności kwestiach miała decydować grupa mieszcząca się na wprawdzie dużej, ale jednak kanapie. Ewentualnie przy jednym stoliku...

 
Trybunał uznał oczywiście, że kompetencji całego Bundestagu do podejmowania takich pilnych decyzji w zasadzie nie wolno przenosić na specjalne, kilkuosobowe gremium.
 
Decyzje nadzwyczajnej komisji są dopuszczalne jedynie w sprawach dotyczących skupowania przez EFSF obligacji państw strefy euro na rynkach kapitałowych, bo wówczas konieczne jest zachowanie poufności. Nie byłoby to możliwe, gdyby o skupowaniu obligacji musiał rozstrzygać cały Bundestag, złożony z 620 posłów.
 
Co ciekawe, w grę wchodzi dość szczególny charakter zaskarżenia wzmiankowanego przepisu Przyjęta pod koniec września ustawa o kontroli parlamentu nad działaniami służącymi stabilizacji wspólnej waluty została zaskarżona przez dwóch posłów opozycyjnej niemieckiej socjaldemokracji, którzy obawiali się... naruszenia poselskich uprawnień.
 
Trybunał w Karlsruhe podzielił wątpliwości posłów i już jesienią zeszłego roku zawiesił wykonanie zapisów ustawy dotyczących nadzwyczajnej komisji.
 
Cóż, wiadomo, że Niemcy przy stoliku mogą napić się nawarzonego przez Grecję piwa, ale niekoniecznie dojdą do wspólnego dla 620 posłów konsensusu. A więc, na zdrowie...
 
Źródło: PAP
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej