Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Szwajcaria - raj utracony?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szwajcaria ma wkrótce ogłosić plan oczyszczenia swojej reputacji jako raju dla nieopodatkowanych pieniędzy, żądając od banków by zmuszały swoich klientów do deklaracji, że ich środki podlegają opodatkowaniu

 

W ramach strategii “czystych pieniędzy”, którą minister finansów, Eveline Widmer-Schlumpf ma przedstawić na środowym posiedzeniu rządu, banki będą zobligowane do żądania od zagranicznych klientów deklaracji, że pozostają oni w zgodzie z rodzimymi systemami podatkowymi. Nie ma więc mowy o pokazywaniu twardych dowodów i deklaracji na piśmie – ma wystarczyć samo poświadczenie. Ale niektó®zy uważają, że kończy się pewna era…
 
Globalna nagonka na oszustów podatkowych, prowadzona przez rządy którym brakuje gotówki, spowodowała że Szwajcaria znalazła się na celowniku międzynarodowych władz podatkowych i zmusiła kraj do uchylenia rąbka swojej starannie dotąd chronionej tajemnicy bankowej. Otwierając możliwość auto-deklaracji Widmer-Schlumpf robi gest w kierunku Socjaldemokratów, których wsparcia potrzebuje w kluczowym głosowaniu parlamentarnym zaplanowanym na 29 lutego. Ma ono umożliwić Szwajcarii spełnienie żądań USA w sprawie przekazywania danych o klientach bankowych.
 
Szwajcaria chce, by śledztwo prowadzone przez amerykańskie organy podatkowe w sprawie 11 banków, w tym Credit Suisse i Zuercher Kantonalbank (ZKB), zostało umorzone w zamian za wypłacenie sowitych grzywien i przekazanie nazwisk tysięcy amerykańskich klientów.  Amerykańskie władze na początku miesiąca wysunęły zarzuty przeciwko Wegelin, najstarszemu szwajcarskiemu bankowi prywatnemu, według których pomagał on ukrywać zamożnym Amerykanom dochody o łącznej wartości 1,2 miliarda dolarów na nieopodatkowanych kontach zagranicznych.
 
Szefowie banków wykpiwają jednak propozycję, by klienci udowadniali, że ich pieniądze są opodatkowane, jako nierealną.  - Jako bank, któremu klient powierza pieniądze, musisz mu ufać i wierzyć. Nie możesz brać odpowiedzialności za to, czy klienci płacą swoje podatki - powiedział Thomas Sutter, rzecznik Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankierów.
 
Żródło: Reuters

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej