Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Witajcie w Średniowieczu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

To już nie chodzi o kryzys, ale wręcz o cywilizacyjny regres...

 

Lech Jęczmyk - znany eseista, publicysta, redaktor i tłumacz - w swoich felietonach już od kilkunastu lat wieszczy nadejście Nowego Średniowiecza. Jego zdaniem, na naszych oczach dobiega końca pewna epoka i zbliża się czas „odwrócenia klepsydry”. Bez względu na technologiczną rewolucję i postępy globalizacji – to tylko złudne symbole. W tej odkurzonej koncepcji Bierdiajewa w grę wchodziło przede wszystkim odejście od racjonalizmu w kierunku irracjonalizmu. A jeżeli na Średniowiecze popatrzymy jak na odtworzenie stosunków gospodarczych?

Zdaniem Arta Cashina z UBS Financial Services, dzisiejsze obawy dotyczące bankructwa Grecji to tylko wierzchołek góry lodowej. Powinniśmy martwić się raczej o rynek CDS. Pod tym skrótem kryją się instrumenty pochodne służące przenoszeniu ryzyka kredytowego. CDS jest umową, w ramach której jedna ze stron transakcji w zamian za uzgodnione wynagrodzenie zgadza się na spłatę długu należnego drugiej stronie transakcji od innego podmiotu – podstawowego dłużnika – w przypadku wystąpienia uzgodnionego w umowie CDS zdarzenia kredytowego.

Sęk w tym, że nikt nie wie, z jak dużym problemem mamy do czynienia. Do tej pory dyskusja dotyczyła wpływu potencjalnego bankructwa Grecji na sektor bankowy – w sensie wpływu bezpośredniego. Prawdziwe ryzyko kryje się na rynku CDS. Nikt nie wie bowiem, jak duża jest ekspozycja CDS na greckie zadłużenie, lecz może być gigantyczna. Banki i inni uczestnicy rynku nastawiali się na obfite plony z greckich obligacji. Ryzyko płynące z inwestycji ubezpieczali właśnie kontraktami CDS.

Dziś traderzy obawiają się, że te kontrakty nie wypalą. A jaka korzyść z ubezpieczenia, jeżeli nie można liczyć na wypłatę odszkodowania?

Kolejnym elementem zbliżającym nas do Średniowiecza, jest znikanie (nomen omen!) klasy średniej. Z dużym niepokojem obserwują to zjawisko m.in. ekonomiści amerykańcy. Chodzi głównie o zarobki. Proszę spojrzeć na poniższy wykres przedstawiający pensje Amerykanów jako odsetek PKB. Obecny poziom tego wskaźnika jest najniższy od kilkudziesięciu lat.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej