Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
232 posty 309 komentarzy

Ławeczka Drussa

Druss - O bankach i finansach na spokojnie...

Nie pozwolą wydobywać gazu łupkowego?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Firmy zajmujące się odwiertem w Anglii i USA natrafiają na kolejne problemy. Znając życie, mimo że trzęsień ziem u nas nie ma, to znienacka pojawią się inne bariery. Nie wróży to dobrze przedsięwzięciu

 W Wielkiej Brytanii przerwano próbne wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego po wstrząsie sejsmicznym, jaki dotknął wybrzeże północno-zachodniej Anglii. Było to już drugie niewielkie trzęsienie ziemi w tym rejonie w ciągu 2dwóch miesięcy. Pierwsze - o sile 2,2 stopnia na skali Richtera - dotknęło 1 kwietnia nadmorski kurort Blackpool, ale jego epicentrum stanowiło miasteczko Poulton. Drugie, słabsze - bo o sile półtora stopnia - nastąpiło w zeszły piątek w tym samym Poulton.

Rejon północno zachodniej Anglii doświadcza wprawdzie około 20 podobnych trzęsień ziemi rocznie, ale firma Cuadrilla Resources wstrzymała próbne odwierty, aby poczekać na analizy wstrząsów. Brytyjski Urząd Geologiczny potwierdził, że proces rozsadzania pod ciśnieniem skał głębinowych - aby uwolnić gaz ziemny - może powodować wstrząsy sejsmiczne.

Jeszcze większe kłopoty mają firmy amerykańskie. W stanie Nowy Jork stwierdzono wręcz wycieki gazu do wodociągów, woda nabrała brunatnego koloru, chemicznego smaku i dawała się podpalić zapałką po odkręceniu kranu. Dalsza eksploatacja złoża została wstrzymana przez sąd. W czterech stanach: Pensylwania, Nowy Jork, Delaware i New Jersey miało powstać 18 tysięcy szybów gazowych. Surowiec ten byłby pozyskiwany kontrowersyjną, zdaniem niektórych, metodą kruszenia hydraulicznego, która polega na wtryskiwaniu pod ziemię pod wysokim ciśnieniem milionów litrów wody z piaskiem i chemikaliami. Władze stanu Nowy Jork sprzeciwiły się nie tylko wydawaniu pozwoleń koncernom energetycznym, ale nawet rozważaniu takiej ewentualności do czasu zbadania skutków wydobywania gazu łupkowego dla środowiska i zdrowia ludzi.

W pozwie skierowanym do sądu na Brooklynie prokurator stanowy Eric Schneiderman podkreślił, że stawką jest dobro 9 milionów mieszkańców Nowego Jorku i decyzje nie mogą być podejmowane pochopnie.

Organizacje ekologiczne w USA twierdzą, że technologia kruszenia hydraulicznego powoduje zanieczyszczenie wody. Koncerny energetyczne zapewnia, że technologia ta jest bezpieczna. Amerykański rząd federalny zlecił kompleksowe badania skutków wydobycia gazu łupkowego ale wstępny raport w tej sprawie ma być gotowy dopiero pod koniec przyszłego roku.

Jakie ma to odniesienie do naszej sytuacji? Kolosalne. W naszym kraju nie da się wybudować jednej drogi, która nie wywoływałaby protestów ekologów. Kanonicznym wręcz tego przykładem jest trwająca od wielu lat budowa obwodnicy Warszawy. Czy można się spodziewać, że odwierty gazu łupkowego zostaną przez organizacje ekologiczne zlekceważone? Dochodzi tu jeszcze jeden element - wielu postrzega uniezależnienie się od dostaw rosyjskego gazu ziemnego za polską rację stanu. Tymczasem nietrudno prześledzić powiązania Zielonych z rosyjskimi mocodawcami. Zapowiada się ciężka batalia.

Nie jestem nastawiony przeciwko ekologom. Moje poglądy można w wielu punktach uznać za zbieżne z obrońcami środowiska. Wyznaję więc zasadę zrównoważonego rozwoju, byłem przeciwnikiem degradacji doliny Rospudy (zwłaszcza, że alternatywa okazała się ostatecznie tańszym rozwiązaniem). Ba, przychylam się nawet do niektórych stwierdzeń zwolenników tezy o globalnym ociepleniu. Jednak mój sprzeciw budzi ekologiczny terroryzm, który w mojej ocenie ma często skutki odwrotne do zamierzonych. W sprawie gazu łupkowego nie stanę po stronie Greenpeace.

 

KOMENTARZE

 • U nas wprawdzie
  trzęsień ziemi nie ma poza jednym wstrząsem na Wybrzeżu w latach 90-tych chyba, ale za to pewnie nastąpiły wstrząsy w Gazpromie, które objęły również Kreml. To zaś w powiązaniu z podobnokorzennym Obamą i całą armią zielonych ludków może skutecznie zablokować u nas eksploatację gazu z łupków.
  Co do Rospudy byłam ZA budową po tym jak się okazało, że ekolodzy znaleźli tam jakieś ptaki, których akurat tam nie ma. To chyba o czymś świadczy. Gdyby Pan Szyszko nadal piastował swoją funkcję myślę, że przeciwstawiłby się tym idiotyzmom. A tak to nie ma obwodnicy i jej nie będzie a augustowianie będą nadal wdychać smród spalin.
 • Trzeba sprawdzic jak jest gdzie indziej
  na przyklad w Kanadzie, w Albercie, gdzie sie wydobywa gaz z takich pokladow. Jest kilku polskich naukowcow, ktorzy od lat sie ta tematyka zajmuje w Alberta Research Council.
 • @traszka
  Prawdę mówiąc, nie obchodzą mnie migracje ptaków. Nie jestem tu obiektywny - wizja obwodnicy konkuruje u mnie ze wspomnieniami pewnej kajakowej wyprawy sprzed lat. O ile pamiętam, w grę wchodził jakiś fantastyczny ekonomicznie pomysł budowania drogi na wysokich palach, coś jak francuskie Millau :-)
  Pozdrawiam,
 • autor
  "W sprawie gazu łupkowego nie stanę po stronie Greenpeace."

  To stań po stronie rozumu. Przecież chyba Pan umie przeczytać ze zrozumieniem to co Pan napisał?
 • @Tertia
  Dziękuję za tę informację. Sprawdzę to.
  Pozdrawiam,
 • @waldemar.m
  Najwyraźniej wie Pan lepiej ode mnie, co napisałem.
  Ukłony,
 • Nowa technologia?
  Wcale nie jest wykluczone, ze za niedługi czas zostanie opracowana inna bezpieczna technologia wydobywania gazu z łupków i wtedy byc moze uda nam sie akcja wydobywcza. A Świat byc moze bedzie zajety innymi waznymi dla nich sprawami i będą musieli sobie odpuscić blokowanie przedsiewziecia na terenie Polski.
  Badźmy optymistami.
 • „Nie pozwolą wydobywać gazu łupkowego?”
  A niech nie pozwalają. Po co nam gaz łupkowy, skoro mamy coś lepszego?

  http://www.wroclawskikomitet.pl/komitet/ogloszenia/item/290-produkcja-w%C4%99glowodor%C3%B3w-jak-polska-z-importera-w%C4%99glowodor%C3%B3w-stanie-si%C4%99-ich-eksporterem
 • @Druss
  chetnie pomoge, jestem, ze tak powiem na miejscu. Ludzi znam, przyjaznimy sie. Nie wiem tylko jak sie skontaktowac.
 • @Grzegorz Rossa.
  super pomysly. Tym, ktorzy omijaja otwieranie linkow, polecam goraco.
 • @Tertia
  Cieszę się, że się podobało. Miło mi.
 • Podaje adres
  Alberta Research Council Inc., 250 Karl Clark Road, Edmonton, Alberta, Canada T6N 1E4
  Phone: 780-450-5466, Fax: 780-450-5477
 • @Tertia
  Och, bardzo dziękuję :-) Rozpocznę oficjalnymi kanałami, w razie czego odezwałbym się z prośbą o kontakt nieoficjalny do konkretnych naukowców.
  Pozdrawiam,
 • @Grzegorz Rossa.
  Panie Grzegorzu,
  Od strony teoretycznej to naprawdę robi wrażenie. Dlaczego to rozwiązanie nie funkcjonuje jeszcze na szeroką skalę? Czy barierą są koszty, niewiedza, czy może stosunkowo trudne zachowanie reguł bezpieczeństwa?
  Pozdrawiam,
 • @radosław
  Zaciekawiły mnie kanadyjskie doświadczenia, o których mowa pod tym postem. Chciałbym być optymistą, ale zastanawiam się, jak ważne sprawy musiałyby zająć wielkich tego świata, by zapomnieli o Polsce. Wojna światowa, Armageddon albo lądowanie kosmitów? :-) Ale może się mylę
  Pozdrawiam,
 • @Druss
  Bardzo chetnie pomoge! Najlepiej znam Polaka, ktory zajmuje sie naprawianiem szkod po exploracji ( to jest jego specjalnosc), na pewno doprowadzi do innych, ktorzy zajmuja sie wydobyciem gazu lupkowego. Wykorzystujcie wiecej Polonie, my chetnie pomagamy!
  Pozdrawiam
 • @Druss
  Rozwiazania przedstawione przez pana Grzegorza sa proste i sensowne i co najwazniejsze - zakladaja krajowa produkcjie i to zdecentralizowana.
  Do tego trzeba zielonego swiatla za strony rzadu. Jak dlugo nastawienie jest na sprzedawanie wszystkiego co sie rusza ( i nie) kazdemu, kto rzuci jakis najnedzniejszy grosz - ten pomysl nie przejdzie.

  To, co wyczytalam o sprzedawaniu koncesji na gaz lupkowy ( za pol darmo) przez obecny rzad jest wiecej niz skandaliczne. Podejrzewam, ze tych kilka koncesji poszlo tak tanio, zeby reszte dostal Gazprom za rownie male pieniadze.

  Co do lupkowych historii i ekologicznych strat, bo pod tym katem trzeba tez na serio spojrzec: weszlam w temat troche z marszu, nie jest to upelnie moja dziedzina, ale podzwonie do znajomych geologow - polskich i kanadyjskich i postaram sie cos dowiedziec, moze zrobic jakies zdjecia w terenie ( nigdzie nie ma zakazow fotografowania), dac na net.
 • @Tertia
  Gaz łupkowy to nasze dobro narodowe. Dobrze byłoby aby politycy nie wymachiwali nim jak szabelką. I dobrze byłoby poznać komu za ile na jakich warunkach szorzedawane są koncesje. Pozdrawiam.
 • @Druss
  "Najwyraźniej wie Pan lepiej ode mnie, co napisałem."

  Tak, i daję temu wyraz w swojej najnowszej notce, która ukaże się dzisiaj na moim blogu.
 • @Tertia
  "Phone: 780-450-5466"

  O której godzinie można się z Panią skontaktować?
 • @Tertia
  Bardzo się cieszę. Oczywiście, trzeba korzystać z pomocy Polonii :-) Mogę prosić o jakieś namiary mailowe do Pani? Proszę je wysłać na pocztę wewnętrzną :-)
  Dziękuję i pozdrawiam,
 • @waldemar.m
  Ma Pan chyba wrodzoną łatwość w kontaktach z ludźmi, skoro w ten sposób traktuje Pan rozmówców. Zazdroszczę poczucia nieomylności i wszechwiedzy. Ale wybaczy pan, nie zaśpiewam Panu laudacji.
 • @Druss
  "Ma Pan chyba wrodzoną łatwość w kontaktach z ludźmi, skoro w ten sposób traktuje Pan rozmówców."

  A co się Panu nie spodobało w moim traktowaniu Pana. Wchodząc w Internet, a jeszcze do tego kryjąc się za jakimiś pseudonimami, pozwolił mi Pan na takie zachowanie.

  "Zazdroszczę poczucia nieomylności i wszechwiedzy."

  Głupia złośliwość!

  Ja czytam Pański tekst, który wyraźnie dzieli się na dwie części.

  Pierwsza - ta o problemach amerykańskich firm, związanych z wydobyciem gazu z łupków.

  Druga - pańskie stanowisko w tej sprawie.

  Twierdzę, na podstawie Pańskiego tekstu, że ma Pan rozdwojenie jaźni i jeszcze do tego wygórowane ambicje.

  Kto Panu dał prawo pouczać mnie. Tekstem Pan dokazał, że nie dostasta mi Pan do pięt.
 • @Druss
  "nie zaśpiewam Panu laudacji."

  Niedoczekanie Pańskie!
 • @waldemar.m
  "A co się Panu nie spodobało w moim traktowaniu Pana. Wchodząc w Internet, a jeszcze do tego kryjąc się za jakimiś pseudonimami, pozwolił mi Pan na takie zachowanie"

  Aha, czyli sam fakt, że komunikujemy się za pomocą tego medium uprawnia Pana do chamskiego traktowania? A jak jeszcze ktoś używa pseudonimu, to już można go tylko flekować? Sam Pan sobie wystawia świadectwo.

  "Głupia złośliwość!"

  Rozmawia Pan, w jego opinii, z głupkiem, więc nie wiem skąd to zaskoczenie?

  "Ja czytam Pański tekst, który wyraźnie dzieli się na dwie części.
  Pierwsza - ta o problemach amerykańskich firm, związanych z wydobyciem gazu z łupków.
  Druga - pańskie stanowisko w tej sprawie."

  Tak, często w ten sposób budowane są teksty...

  "Twierdzę, na podstawie Pańskiego tekstu, że ma Pan rozdwojenie jaźni i jeszcze do tego wygórowane ambicje."

  Jeżeli potrafi Pan wyciągnąć takie wnioski z tego tekstu, to naprawdę jestem pod wrażeniem. Ale niekoniecznie Pańskiego wnioskowania logicznego. Tak, w pierwszej części piszę o tym, że Amerykanie dmuchają na zimne (notabene pisałem też o Brytyjczykach). W drugiej zaś wyrażam obawę, że ewentualne protesty ekologów (niekoniecznie podbudowane merytoryczną zawartością) mogą uniemożliwić, a w najlepszym razie opóźnić, polskie inwestycje. Pewnie Pan wie, skoro jest wszechwiedzący, że w Wielkiej Brytanii parlamentarna komisja energetyki zaleciła rządowi, aby poparł wydobycie gazu łupkowego - pod warunkiem, że obwaruje je określonymi przepisami bezpieczeństwa.

  "Kto Panu dał prawo pouczać mnie. Tekstem Pan dokazał, że nie dostasta mi Pan do pięt."

  Teraz to Pan "dokazuje". Pozwoli Pan jednak, że nie odpowiem na tak impertynenckie stwierdzenie - bo nie Panu mnie oceniać.
 • @waldemar.m
  Zachowujesz się jak kliniczny bufon.
  Wszedłeś na obcy blog i szarogęsisz się, nie mając do tego podstaw.
 • @Antoni1
  Faktycznie, ja zresztą szykuję się do napisania posta o tzw. sztucznych liściach - czyli technologii fotosyntezy (lekko zainspirowany powieścią Solar Iana McEwana ;-). Pamiętam z równie zamierzchłych czasów podobnego pasjonata, który wymyślił napędzanie silników paliwem uzyskanym z szafranu..
  Pozdrawiam,
 • @35stan
  "Wszedłeś na obcy blog i szarogęsisz się,"

  Zostałem do tego sprowokowany. I to bezu żadnych podstaw.
 • @Druss
  I tak z igły zrobiły się widły.

  Cóż, przepraszam za ten niepotrzebny bałagan, chociaż jeszcze raz powtórzę, że absolutnie Pana nie rozumiem.

  Jak można było problemy z wodą pitną w USA "przerobić" na argumenty "blokujące" ewentualne działania ludzi dbających o ochronę naszego środowiska naturalnego - nie wiem. Niech to jednak pozostanie na Pańskim sumieniu.
 • @waldemar.m
  Cóż, skoro to Pan został sprowokowany.... Przypomnę cytat z Pańskiej PIERWSZEJ wypowiedzi: "Przecież chyba Pan umie przeczytać ze zrozumieniem to co Pan napisał?"
  Nic nie "przerabiałem" - w odróżnieniu od Pana pisałem o ewentualnych konsekwencjach konkretnych postaw. Najprościej przytoczyć informacje prasowe i bić na larum. Ale można też sprawdzić opinie drugiej strony, a potem zastanowić się, jakie mogą być skutki określonych postaw dla naszej przyszłości. I tyle - nie roszczę sobie żadnych pretensji do bycia ekspertem w kwestiach technologicznych, jednak jednoznacznej i zgodnej oceny tej technologii nie ma.
  O moje sumienie proszę się nie troszczyć.
 • @waldemar.m
  co za szczęście,że nie ma obowiązku czytania cudzych blogów
  proszę nie męczyć siebie i innych cytowaniem, umiemy czytać ze źródła...
  nie potrzebny nam tutaj kolejny Provoc
 • jestem za
  z jednego powodu: złoza zlokalizwano wystarczająco daleko od mojego domu, zebym nie musiał się obawiać że mi się woda w kranie zapali :-)
  A tak na poważnie - to warto obejrzeć ten film:
  http://www.youtube.com/watch?v=NLZq65JLIe8
 • @Druss: Dlaczego to rozwiązanie nie funkcjonuje jeszcze na szeroką skalę?
  Moskowia ma bardzo skuteczne specsłużby i agenturę wpływu.

  Pozdrawiam,
 • albertanskie zloza
  http://www.energy.alberta.ca/NaturalGas/944.asp
 • @Tertia
  Bardzo dziękuję :-) Odezwę się niebawem.
  Pozdrawiam,

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej